Inne

Awans poziomy – motywacja czy mydlenie oczu pracownika?

Data dodania: 30-12-2016

 

Aby dobrze i wydajnie pracować, ludzie potrzebują odpowiedniej motywacji. Wiele jest pobudek, które inspirują do działania, a jedną z nich jest awans. Pod tym pojęciem najczęściej rozumiemy zmianę stanowiska na wyższe oraz podwyżkę. Jednak nie w przypadku, gdy mamy na myśli awans poziomy.

Tradycyjnie awans kojarzy się ze zwiększoną odpowiedzialnością wewnątrz firmy albo ze znalezieniem lepszej oferty pracy, niż mamy obecnie. Jest to tzw. Awans pionowy, czyli pięcie się w górę po stopniach kariery – ze zwykłego pracownika na specjalistę, ze specjalisty na koordynatora itp. Taki pracownik czuje się doceniony i z entuzjazmem wchodzi w nowe obowiązki. Jest to korzystne zarówno dla niego, jak i dla firmy. Ale co w momencie, gdy pracownik oczekuje na awans, a pracodawca nie jest w stanie mu go zapewnić? Czasami szef czuje, że jego podwładny nie jest emocjonalnie gotowy na bardziej odpowiedzialne stanowisko, wymagające odporności na stres i presję. Z drugiej strony boi się, że codzienne, monotonne już obowiązki skłonią pracownika do szukania nowej oferty pracy. Radą na to może być awans poziomy.

Awans poziomy wiąże się ze zmianą działu wewnątrz firmy, na stanowisko o podobnym poziomie co poprzednie. Rzadko kiedy wiąże się to z podwyżką, ale ma inne korzyści. Pracodawcy stosują awans poziomy, gdy chcą urozmaicić zadania swojego pracownika, kiedy wymaga tego przedsiębiorstwo lub pilnie potrzeba rąk do pracy w którymś z działów. Czy pracownik powinien się na to godzić? Jakie korzyści da mu awans poziomy?

Z perspektywy pracownika owe rozwiązanie ma kilka dobrych stron. Przede wszystkim przeniesienie się do innego działu pozwoli nam zobaczyć jego specyfikę, poznać nową branżę. Dla naszej kariery może to okazać się kluczowe, ponieważ nie jest wykluczone, że lepiej będzie nam odpowiadało nowe stanowisko i w tym kierunku zaplanujemy dalszy rozwój. Dzięki temu możemy także rozwijać nowe kompetencje, zdobywać szersze doświadczenie, które mogą nam się przydać kiedyś w przyszłości. Kompleksowy pracownik, który potrafi odnaleźć się w różnych dziedzinach, to bezcenny nabytek dla firmy.

Awans poziomy to także ratunek przed wypaleniem zawodowym. Zamiast przeglądać nowe oferty pracy w innej branży, możemy nieco zmienić ukierunkowanie w obecnej firmie. Dostaniemy nowe zadania i projekty, będziemy poruszać się wśród innych ludzi, ale nie będzie to tak drastyczna zmiana, jak wdrażanie się w kompletnie nowe i nieznane dotąd środowisko.

Bezsprzeczną zaletą jest także nowa sieć kontaktów. Jest ona bezcenna w perspektywie dalszej kariery. Nigdy nie wiadomo, czyje znajomości mogą się nam kiedyś przydać, ktoś nas może wspomóc lub zainspirować.

Jeśli szef proponuje nam awans poziomy bez podwyżki, nie powinniśmy od razu wchodzić na portale, gdzie zamieszczane są oferty pracy. Niekiedy może być to wybieg ze strony pracodawcy, który ma dać wrażenie docenienia nas bez, jednocześnie bez podwyższenia pensji. Mimo wszystko warto spróbować, ponieważ daje to obiecujące możliwości, nawet bez atrakcyjniejszych zarobków.