aktualności

W jakiej branży praca sezonowa?

Data dodania: 24-02-2017

Zatrudnienie tymczasowe jest dla wielu osób bardzo atrakcyjną formą pracy. Już od kilku lat w zapomnienie odchodzą stereotypy o kiepsko płatnym zatrudnieniu w firmach, gdzie nie ma poszanowania dla pracowników. Obecnie praca sezonowa to doskonała alternatywa dla ludzi, którzy mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia na stałe. Na jakim stanowisku i w jakiej branży można pracować sezonowo?

Sezonowe prace za granicą

Prawdopodobnie największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących zatrudnienia na chwilę cieszą się oferty pracy za granicą. To właśnie tego typu prace wiążą się z najwyższymi zarobkami, a nierzadko także są jedyną okazją do tego, aby wyjechać chociaż na krótko z rodzimego kraju.

Jeśli chodzi o pracę tymczasową za granicą najczęściej, z powodów ekonomicznych, wyjeżdżamy do krajów Europy Zachodniej, głównie do Niemiec, Holandii czy Belgii. W kontekście zatrudnienia sezonowego za granicą najczęściej mowa o pracy przy zbiorach oraz na stanowiskach takich jak pomocnik na budowie, pracownik produkcji czy magazynu.

Może Cię też zainteresować:

Tymczasowa pomoc

Okresowe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają też pracodawcy z Polski, zazwyczaj w czasie wzmożonego ruchu w danej branży. Na przykład turystyka, gastronomia czy hotelarstwo przeżywa takie oblężenie w sezonie letnim, a w handlu łatwo znaleźć oferty pracy na przełomie listopada i grudnia, wraz ze zbliżającymi się świętami. Dobra wiadomość jest taka, że do większości prostych prac nie wymagane jest nawet doświadczenie na podobnym stanowisku. Oferty pracy dotyczą przede wszystkim pracy w charakterze kasjera, sprzedawcy, merchandisera, hostessy, pokojówki czy pomocy kuchennej.

Zatrudnienie na zastępstwo

Zatrudnienie tymczasowe wynika także z potrzeby znalezienia odpowiedniego kandydata, który w określonym czasie będzie pełnił obowiązki nieobecnego pracownika. Najczęściej wynika ona z przedłużającej się choroby lub urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego.

Zastępstwo ma wiele zalet – przede wszystkim w zdecydowanej większości przypadków dotyczy pracy na dobrych stanowiskach, które są na tyle istotne z perspektywy funkcjonowania firmy, że właściciel nie może sobie pozwolić na pozostawienie wakatu za zbyt długi okres czasu.

Sieciowe korporacje

Kolejna grupa, dla której wciąż pojawiają się oferty pracy sezonowej to duże firmy, korporacje,  sieciowe restauracje czy inne organizacje. Najlepszym przykładem mogą być bary szybkiej obsługi, które rekrutują pracowników przez cały rok, głównie z uwagi na dość wysoką rotację kadr. Obok gastronomii warto zainteresować się ogłoszeniami z firm typu call center.

Jeśli ktoś szuka zatrudnienia jedynie z myślą o pracy na jakiś czas, bez perspektyw zawarcia umowy na stałe, zdecydowanie warto spróbować aplikować na tego typu oferty pracy.


szukam pracy