zmiana pracy

Na głęboką wodę, czyli poszukiwanie pracy za granicą na własną rękę

Data dodania: 08-11-2016

 

Często osoby wyjeżdżające za granicę nie chcą korzystać z usług agencji pośredniczących. W takim wypadku należy szukać pracy własnymi siłami. Jak się do tego dobrze przygotować?

Poszukiwanie oferty pracy za pomocą agencji pośredniczącej jest najwygodniejszym sposobem, lecz, niestety, nie najbardziej opłacalnym. Pośrednik zawsze pobiera prowizję od swoich klientów, co może znacznie wpłynąć na samopoczucie pracownika. Myśl, że na tym samym stanowisku można by zarobić znacznie więcej, nie jest zbyt optymistyczna. Z tego powodu, a także dlatego, że wśród agencji często zdarzają się oszuści, ludzie poszukują oferty pracy na własną rękę.

Są różne sposoby szukania zatrudnienia bez udziału agencji. Jednak każdy z nich łączy jedna cecha: znajomość języka kraju, do którego się udajemy. Pośrednik jest odpowiedzialny za to, by umowa była zrozumiała dla jego klienta oraz podejmuje się kontaktu z pracodawcą w sprawach formalnych. W przypadku jego braku, pracownik jest zdany sam na siebie przy wszystkich dokumentach i procedurach. Ponadto należy poznać prawo pracy danego kraju, by być świadomym swoich praw i obowiązków. Podstawowa znajomość języka obcego niestety będzie niewystarczająca, by dopełnić wszystkich formalności.

Znalezienie oferty pracy może być łatwe, jeśli za granicą mamy znajomych. Oni mogą zapytać swojego pracodawcy lub kolegów, czy nie wiedzą o jakimś wakacie. Można także napisać do znajomych, którzy jakiś czas temu pracowali za granicą – być może oni będą mieli przydatne kontakty. Można również odwiedzać zagraniczne portale rekrutacyjne i bezpośrednio zgłaszać się do pracodawców. Jednak takie rozwiązanie wymaga najczęściej poszukiwania pracy na miejscu. Wyjeżdżanie za granicę „w ciemno” jest ryzykowne, mimo to wielu ludziom udało się znaleźć satysfakcjonujące zajęcia.

Planując wyjazd, warto poszukać blogów o tematyce pracy i mieszkania za granicą. Informacje od ludzi doświadczonych są bezcenne, bo dzięki nim można uniknąć niejednej kłopotliwej sytuacji. Ponadto można autorowi zadać praktyczne pytania, a informacja z pierwszej ręki to zawsze bardziej wiarygodne źródło niż poradniki internetowe.

Korzystanie z usług agencji pośredniczących to wyjście dla tych, którzy cenią sobie pewność i bezpieczeństwo. Jednak lepsze zarobki i więcej wrażeń zagwarantują oferty pracy poszukiwane własnymi siłami. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, wykazać się nie lada determinacją i samodzielnością. Jednak z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie i okazja do poznania samego siebie i przekroczenia własnych granic. A to są rzeczy, których, jak wiadomo, nie kupi się za żadne pieniądze.