rekrutacja

Zawód: headhunter

Data dodania: 08-11-2016

 

Sposobów na znalezienie nowej pracy jest wiele: można pytać znajomych, przeszukiwać oferty pracy w Internecie lub roznosić swoje CV w siedzibach firm. Czasem jednak się zdarza, że propozycja nowego stanowiska pojawi się w momencie, gdy wcale nie poszukujemy zatrudnienia. Za taką sytuację odpowiedzialny jest headhunter. Na czym polega jego zajęcie?

Czym się zajmuje łowca głów

Headhunter, czyli łowca głów, zajmuje się pozyskiwaniem nowych pracowników dla znaczących firm. Jego zajęcie polega na docieraniu do utalentowanych osób, które w danym momencie nie poszukują pracy. Upoważnieni przez swojego klienta, przedstawiają ofertę zatrudnienia kandydatowi. Jest to odpowiedzialne i stresujące zajęcie, wymagające wielu kompetencji miękkich. Najważniejsza jest umiejętność zachowania dyskrecji. Obecny pracodawca nie może wiedzieć, że jeden z jego najlepszych pracowników rozważa ofertę pracy innej firmy. Jeśli nie dojdzie do jego zatrudnienia, mogą go czekać poważne konsekwencje ze strony szefa.

Dzień z życia headhuntera

Łowca głów wykorzystuje wiele sposobów na pozyskanie potencjalnych kandydatów. Począwszy od kontaktów z ludźmi, przez bazy CV (głównie te nieaktualne), po różne triki, dzięki którym firmy same wskazują na swoich najlepszych pracowników. Headhunter często dzwoni do przedsiębiorstwa, przedstawiając jakiś problem i poprzez podstęp dowiaduje się, kto zajmuje się najtrudniejszymi zadaniami. Opłacenie headhuntera jest drogie, dlatego poszukuje się głównie kandydatów na wysokie stanowiska menedżerskie i dyrektorskie albo wyjątkowych specjalistów. Łowca głów powinien dobrze orientować się w branży, w której poszukuje pracownika. Dzięki temu będzie mógł dobrze zrozumieć wymagania swojego zleceniodawcy, ale także rzetelnie ocenić kandydaturę danej osoby. Jeśli uda się dotrzeć do kandydata i zgodzi się on na spotkanie, nie może się ono odbyć w siedzibie firmy lub agencji. Dyskrecja jest dewizą headhuntera, dlatego rozmowa powinna mieć przebieg w neutralnym miejscu, takim jak restauracja lub lobby hotelu.

Wynagrodzenie

Trudno określić standardową pensję łowcy głów. Wszystko zależy od formy zatrudnienia i sukcesów. Są headhunterzy, którzy pracują jako freelancerzy, wtedy cały zysk trafia prosto do ich rąk. Jednak agencje doradztwa personalnego również hojnie opłacają swoich pracowników. Przeważnie jest to podstawa i kilkukrotność pensji pozyskanego kandydata.

Zawód headhuntera jest bardzo odpowiedzialny, ale jednocześnie dobrze opłacalny. Niekiedy trzeba zastosować pewne sztuczki, które znacząco wpływają na poziom stresu w pracy, ale dzięki temu łowca głów ma wciąż nowe wyzwania. Wykorzystując swoją kreatywność i umiejętności interpersonalne, pozyskuje nowych pracowników dla swoich klientów, którzy nie znaleźliby ich, zamieszczając oferty pracy w Internecie (np. szukampracy.pl) i licząc, że kandydat idealny sam się do nich zgłosi.